Personalizacja baz danych. Wpływ targetowania na efektywność kampanii marketingowych

marketing baz danych

Przemyślana baza danych to tak naprawdę potężny oręż w rękach marketingowca. Trzeba jednak wiedzieć, w jaki sposób ją wykorzystać i jakich narzędzi użyć w tym celu. Personalizacja to słowo klucz, które pojawia się przy okazji każdej prowadzonej kampanii. Każdy doskonale zdaje sobie sprawę, że obecnie nie wystarczy „skierować komunikatu reklamowego do grupy docelowej” – teraz, aby osiągnąć cel, trzeba zwrócić się bezpośrednio do konkretnego konsumenta z propozycją jak najlepiej dopasowaną do jego potrzeb. I tutaj niezbędne jest odpowiednie zarządzanie bazami danych.

Skuteczny marketing baz danych

Marketing baz danych (database marketing) to sposób tworzenia, analizowania i przetwarzania informacji na temat odbiorców w celu lepszego poznania i zrozumienia ich potrzeb, a następnie dopasowania komunikatów reklamowych, technik sprzedaży i obsługi do ich wymagań i oczekiwań. Dziedziną marketingu najprężniej wykorzystującą marketing baz danych jest e-mail marketing. Należy jednak pamiętać, że obecnie personalizacja to nie tylko zamieszczanie imienia w wiadomości, lecz takie konstruowanie jej treści, aby w pełni odpowiadała potrzebom konkretnego odbiorcy.

Marketing oparty o bazy danych to narzędzie znacząco ułatwiające spersonalizowane działania marketingowe — oczywiście o ile dostępne informacje zostaną wykorzystane w przemyślany sposób. Dzięki temu można między innymi: skutecznie pozyskiwać klientów, zacieśniać relacje i komunikować się z nimi, a w konsekwencji zrealizować swój cel sprzedażowy. Im lepiej dopasowany przekaz, tym większe szanse na osiągnięcie tego celu.

Targetowanie w dobie internetu

Bez wątpienia najlepszym kanałem do wykorzystania potencjału marketingowych baz danych jest internet. Jak żadne inne medium pozwala na interakcję użytkowników z twórcami komunikatów, a także szybką reakcję na działania podejmowane w sieci przez internautów. Jedno kliknięcie linku może przekierować zainteresowanego na witrynę, która będzie idealnie dopasowana do jego aktualnych potrzeb.

Co więcej, wszelkie dane o aktywności internautów można rejestrować i przypisać konkretnemu użytkownikowi w bazie. To podstawa do dokonywania szczegółowych analiz i wyciągania wniosków, które w przyszłości pozwolą jeszcze lepiej adresować nowe komunikaty marketingowe.

Cały ten proces może pomóc osiągnąć sukces, ale tylko wtedy, gdy dane będą gromadzone w sposób staranny i przemyślany. Bez stosowanego narzędzia do ich przetwarzania wiedza o konsumentach nie przyda nam się do niczego, a szanse na zrealizowanie celów marketingowych pójdą na marne. Dlatego nieustanne aktualizowanie i analizowanie baz danych to podstawa!

Nie trać więcej czasu!

Podpowiemy ci jakie rozwiązania dobrać abyś docierał do odpowiednich osób decyzyjnych.

Chcę się skonsultować