Czy nr telefonu może znajdować się w bazie danych osobowych?

numer telefonu w bazie danych

Do podstawowych danych osobowych zaliczamy imię, nazwisko i adres. Obecnie jednak jedną z ważniejszych informacji stanowi numer telefonu. W działaniach telemarketingowych stanowi wręcz podstawę. Czy jednak numery telefonu należy traktować jak dane osobowe? Czy mogą znajdować się w bazie danych? I w końcu, na jakich zasadach powinny być przetwarzane? Na wszystkie te pytania spróbujemy odpowiedzieć w dalszej części wpisu.

Numery telefonu to dane osobowe

Wprawdzie numer telefonu stanowi wyłącznie sekwencję cyfr, ale jest ona przyporządkowana do konkretnej osoby. Na podstawie tego numeru można zidentyfikować osobę prywatną lub firmę. Zgodnie z RODO danymi osobowymi są wszelkie informacje o zidentyfikowanej lub możliwej do zidentyfikowania osobie fizycznej. W tak ujętym pojęciu danych osobowych mieści się również numer telefonu.

Dlatego też numery telefonów traktowane są jak dane osobowe. Mogą znajdować się w bazie danych osobowych, ale jednocześnie objęte są przepisami prawnymi regulującymi specyfikę ich pozyskiwania, przechowywania i późniejszego przetwarzania.

Co to oznacza w praktyce?

Numery telefonu to — obok imienia i nazwiska — podstawowe dane, jakie obecnie są pozyskiwane w różnorodnych sytuacjach. Ich przechowywanie i przetwarzanie jest regulowane prawnie. Jednocześnie należy pamiętać, że numer telefonu może być wykorzystany tylko wtedy, gdy ktoś wyraził zgodę na kontakt telefoniczny. Bez wyraźnej zgody właściciela danego numeru nie można z niego skorzystać.

Numery telefonów do przedsiębiorców standardowo znajdują się w większości baz danych firm. Jeśli więc planujesz skorzystać z takiej bazy, musisz mieć całkowitą pewność, że jest ona wiarygodna, aktualizowana i stworzona zgodnie z obowiązującym prawem.

Warto więc skorzystać z zasobów Panoramy Danych. Zapewniamy bazy danych B2B i B2C, które obejmują swoim zasięgiem konsumentów oraz przedsiębiorców i firm z praktycznie każdego sektora gospodarki. W ich skład wchodzą m.in. bazy telefonów komórkowych i stacjonarnych, umożliwiające realizowanie działań z zakresu m.in. telemarketingu.

Nie trać więcej czasu!

Podpowiemy ci jakie rozwiązania dobrać abyś docierał do odpowiednich osób decyzyjnych.

Chcę się skonsultować